Kuveyt Türk’ten 150 milyon TL Değerinde Kira Sertifikası İhracı

Ana Sayfa » Haberler » Holding - Şirket - Fabrika - Haberleri » Kuveyt Türk’ten 150 milyon TL Değerinde Kira Sertifikası İhracı

Kaynak çeşitliliğini artırmak amacıyla 2015 yıl sonuna kadar toplam 1 milyar TL’lik kira sertifikası satışı gerçekleştirmeyi hedefleyen Kuveyt Türk, 2015 Haziran ayı itibari ile SPK’dan aldığı 1 Milyar TL’lik ihraç tavan programı kapsamında nitelikli yatırımcıya kira sertifikası satışı gerçekleştirdi. 15 Eylül’de talep toplaması gerçekleştirilen 90 gün vadeli 150 milyon TL tutarında ihraca yatırımcılardan yaklaşık 200 milyon TL talep geldi.

Günümüz ekonomik ve siyasi konjonktüründe kira sertifikalarının yatırımcılar tarafından böyle yüksek bir talep görmesinin bankaya olan güveni gösterdiğini ifade eden Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Faizsiz sermaye piyasası ürünü olan kira sertifikalarının her geçen gün derinleşmesini önemsiyoruz. Faizsizlik prensibi ile çalışan Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş. unvanlı iştirakimiz BES alanında faaliyetlerini sürdürürken yakın zamanda KT Portföy Yönetimi A.Ş. unvanını taşıyan bir portföy yönetim şirketini de hizmete sunduk. Bu firmalarımızın yönettiği fonların da büyümesiyle birlikte piyasada kira sertifikası ihraçlarına olan ihtiyacın daha da artacağını öngörüyoruz.” dedi.

Yurtiçi piyasada 2013 yılında başlayan kira sertifikası ihraçlarında Kuveyt Türk’ün bugüne kadar toplamda 1,6 milyar TL ihraç tutarına ulaştığına dikkat çeken Uyan, “Bu tutarın yaklaşık %70’i klasik fon toplama teknikleri ile ulaşma imkanımızın olmadığı, yeni kaynak olarak temin edilmiştir. Kuveyt Türk olarak ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde toplamda yaklaşık 3,7 Milyar TL’lik kira sertifikamız piyasada dolaşımda bulunmakta. Yıl boyu devam edecek ihraçlarımızla kira sertifikasının avantajlarını nitelikli yatırımcıların yanı sıra halkımızla da tanıştırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Kira Sertifikası (Sukuk) nedir?

Sukuk bir borç enstrümanı değildir. Temelinde mutlaka bir dayanak varlık bulunmaktadır. Sertifika sahibine dayanak varlıktan doğan gelirden istifade etme hakkını tanır. Gelir, faizsiz bankacılık prensiplerine uygun olan varlıklardan elde edilir (örneğin; finansal kiralama gelirleri).

– Faizsiz bono olarak da nitelendirilmektedirler.

– Eşit değerli sertifikalardır. Bölünmez hisselerle sahiplik yetkisini temsil ederler.

– İhraca konu varlıklar üzerinde sertifika sahipleri lehine hak tesisini sağlarlar.

– Genel olarak dayanak varlıklar bir Özel Amaçlı Şirkete (VKŞ) devredilir.

– Varlıklardan doğan gelirler üzerinde hak tesis ederler.

– Organize piyasalara kote edilme özelliğine sahip oldukları gibi derecelendirme kuruluşları tarafından da değerlendirilebilirler.

– İkincil piyasalarda işlem görebilirler.

– Sabit veya değişken getirili olabilirler.

22 Eylül 2015 tarihinde eklenmiş ve 485 kez okunmuş.

DÜŞÜNCELERİNİ YAZ

Ad & Soyad

 

Mail Adresiniz

İşverene Kendiniz Hakkında Bilgi Veriniz

İlgili Terimler :
instagram takipçi hilesi | instagram takipçi hilesi | toplu sms kalem nargile